RSS

Woda górska – dobra, czy nie?

Posted on
Woda górska – dobra, czy nie?

Chodząc po górach, bywamy zwykle narażeni na rozmaite warunki atmosferyczne. Jeżeli odnotowujemy w danej chwili skrajnie wysokie temperatury, w korelacji z dużym wysiłkiem, jesteśmy zwykle bardzo spragnieni wypicia wody.

Czy jeżeli nieodpowiednio przygotujemy naszą porcję wody, to możemy bez jakichkolwiek wątpliwości wesprzeć się wodą w strumieniach? Nie jest to takie pewne jak to przedstawiają w niektórych filmach.

Mówi się bardzo często, że nie ma lepszej wody, niż w źródełku. A jeśli w źródle woda ma być w pełni wyjątkowa, to tak naprawdę niedaleko pada jabłko od jabłoni – w strumieniu musi być identyczna.

Spożywasz wodę z źródełka na swoje ryzyko!

Niejeden ciek wodny może się wyróżniać całkowicie innym składem chemicznym. Wszystko zależy od miejsca, w którym się on znajduje, ze skał z jakich wypływa, jak i również z intensywności deszczówki w danym mieście. Przyrodnicy ostrzegają, iż w wysokich partiach gór mamy do czynienia prawie zawsze z typową deszczówką, lub wodami powstającymi z topniejącego śniegu, niż silnie zmineralizowaną wodą.

W pewnych pasmach górskich, wypicie wody ze strumienia skazywało na gwarantowaną śmierć. Z powodu arszeniku wydobywającego się ze skał.

Następnym aspektem wskazującym na to, iż tak naprawdę powinniśmy powstrzymywać się od spożywania wody ze strumienia, są jej właściwości. Przy dużym ruchu, a w górach nam go nie brakuje, musimy regularnie nawadniać swój organizm. Jednak woda z górskiego źródła nie posiada takich zalet. Wręcz przeciwnie – wypłukuje z naszego organizmu dodatkowo wszystkie zapasy minerałów.

Nie tylko o minerały chodzi

Mimo, że może kusić nas do pozbycia się pragnienia zimną wodą wędrującą wartko w tutejszym cieku, lepiej pomyśleć uprzednio o naszym zapotrzebowaniu na napoje, zabierając ze sobą stosunkowo dużo wody niegazowanej. Dodatkowo bardzo chłodna woda ze strumienia, może niekorzystnie wpłynąć na spocone ciało. Zapalenie gardła lub krtani znajduje się w zasięgu nas. Zatem najwięcej zależy od tego, jaką ostatecznie decyzję podejmiemy. Albo stawiamy na wszystko i będziemy mieli szczęście, iż nie poniesiemy żadnych konsekwencji. Albo długo będziemy negatywnie wracać we wspomnieniach do naszej wyprawy. Dlatego jeśli chcemy skorzystać z czaru górskich strumieni, to zdecydowanie lepiej zrobić sobie na ich tle malownicze zdjęcie. A kiedy już zamierzamy koniecznie napić się wody, to według hydrologów na pewno bezpieczniejsza jest woda pozyskiwana z naszych domów.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: