RSS

Słynne mity na temat picia wody

Posted on

Obecnie nieraz zdarza się, iż w telewizji czy też w prasie słyszymy opinię, że nazbyt mała ilość wody w ludzkim organizmie nam szkodzi. Czy tak będzie rzeczywiście?

W tym momencie jesteśmy w stanie spotkać się z kilkoma legendami, jakie dotyczą picia wody, a przede wszystkim jej zawartości w ludzkim organizmie. Pierwszy z nich mówi o tym, iż człowiek każdego dnia ma obowiązek wypić co najmniej dwa litry wody, w przeciwnym razie wystąpi w naszym organizmie jej deficyt. Nie jest to zgodność z rzeczywistością, bowiem obecnie badania naukowe potwierdziły, że nadmiar wody szkodzi naszemu organizmowi. Warto wiedzieć, iż większa część niezbędnej wody dla organizmu przyjmujemy razem ze spożywanymi posiłkami. Z pewnością woda jest obecna w ogromnych ilościach szczególnie w owocach i warzywach. Szacuje się, że jej zawartość wynosi od 70 do 90%. Znajduje się także w artykułach takich jak owoce morza i mięsach czy rybach. Nie wszyscy
wiedzą, że wodę również możemy odszukać w tak nazywanych suchych pokarmach. Należałoby pamiętać, iż zwykły chleb składa się w 30% z samej wody. Z tego powodu nie warto ulegać przekonaniu, że musimy spożywać co najmniej dwa litry wody w postaci płynnej.

Następny mit dotyczący wody pitnej to twierdzenie, że im więcej wody, tym lepiej. Jest on bezpośrednio powiązany z poprzednim mitem, jaki mówi nam, iż deficyt wody krzywdzi. Mimo to w tym przypadku jej nadmiar też jest dla nas szkodliwy. Musimy non stop o tym pamiętać, bowiem w przypadku spożycia nadmiernie obszernej ilości wody, kiedy będziemy pić ją „na siłę” możemy nabawić się zatrucia wodnego. Doświadczone objaśnienie tej choroby to przewodnienie hipotoniczne, jakie może prowadzić nawet do obrzęku mózgu.

Powszednie spożywanie odpowiedniej dawki wody pitnej jest wybitnie ważne, albowiem wspomaga przeróżne procesy życiowe. Warto pamiętać, że organizm ludzki jej nie przechowuje, właśnie dlatego nie jesteśmy w stanie dopuścić do jej straty oraz ciągle się nawadniać. Jednak wypada przy tym pamiętać, żeby nie spożywać jej nadmiernie wielkich ilości, bo może to prowadzić do powstania poważnych schorzeń.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: